Skip links

20 نکته مهم درباره نوار نقاله بارگیری و تخلیه که باید بدانید

ابتدا به این سئوال بپردازیم که خطوط انتقال مواد یعنی چی؟ متریال هندلینگ یا خطوط انتقال مواد، سیستم یا مکانیزمی برای انتقال هر چیزی از جایی به جایی دیگر است!
از انتقال سنگ معادن گرفته تا جابجایی کالاهای انبار و حتی انتقال محصولات خریداری شده مشتری به سمت صندوق و همچنین جابجایی چمدان و کیف‌های مسافران در فرودگاه و صدها مثال دیگر.

نوار نقاله یکی از انواع سیستم‌های انتقال مواد است که بسیار پر کاربرد می‌باشد. به زبان ساده، نوار نقاله که به آن بلت کانوایر (Belt Conveyor)  هم میگویند از یک بدنه یا استراکچر، الکتروموتور، رولیک یا غلتک (لاتین آن Idler است ولی گاهی Roller هم در نظر گرفته می‌شود)، تسمه یا Belt، معمولاً 2 عدد غلتک یا غلطک (که به اشتباه به آن درام هم میگویند ولی صحیح آن Pulley است) و دارای دو نوع محرک (هرز گرد) و متحرک است تشکیل می‌شود. این‌ها اجرای اصلی نوار نقاله هستند.

نوار نقاله‌ها را می‌توان به انواع زیر تقسیم کرد:

 

همچنین کاربردهای نوار نقاله را می‌توان در موارد زیر به‌طورکلی بیان کرد:

 • نوار نقاله بارگیری
  • انبار
  • توزیع / تخلیه / بارگیری
 • نوار نقاله معدنی
 • نوار نقاله خط مونتاژ

و البته شاید بتوان انواع نوار نقاله را بر اساس نوع ورودی یا ماده منتقل‌شونده نیز تقسیم‌بندی کرد:

 • فله
  • مانند سنگ‌های معدنی، مواد پودری، آهک سیمان، شن و ماسه، شکر و …
 • بسته‌بندی
  • مثل کیسه سیمان ، کارتن و …

که باید توجه داشته باشیم متریال می‌توانند هر دو حالت را داشته باشند. به‌عنوان‌مثال انتقال میوه‌های برداشت‌شده از باغ به انبار در حالت فله است اما از انبار به ماشین‌ها می‌تواند به‌صورت جعبه‌ای و بسته‌بندی باشد.

نکته دیگری که باید در انتخاب نوار نقاله به آن توجه کرد ماهیت ساختاری و ویژگی‌های خاص آن است که باعث می‌شود ساختار و نوع نوار نقاله تغیر کند. مثلاً حمل کالای داغ به‌صورت مایع و یا به‌صورت جامد نیاز به تسمه‌هایی با جنس متفاوت دارد و یا انتقال اجسام سخت یا سنگین مانندِ تکه‌های سنگ‌های معدنی نیز نیاز به انتخاب نوار نقاله‌ای خاص دارد و باید از اسکرو کانوایر یا اسلت کانوایر و سایر انواع خطوط انتقال مواد استفاده کرد و یا حتی انتقال مواد در شیب زیاد و یا به‌طور عمودی با سیستم خاصی به نام باکت الواتور انجام می‌شود.
همان‌طور که متوجه شدید دنیای انتقال مواد بسیار جالب و گسترده است و تجهیزات انتقال مواد باید از ویژگی‌های متفاوت و خاصی برخوردار باشند.

 

نوار نقاله بارگیری

کانوایر یا نوار نقاله بارگیری به دلیل کاربرد خاص خود نیاز به ویژگی‌های متفاوت و منحصربه‌فردی دارد. معمولاً نوار نقاله‌های بارگیری به دو دسته ثابت و موبایل (متحرک یا قابل جابجایی) تقسیم‌بندی می‌شوند و البته با توجه به اینکه احتمال تفاوت ارتفاع در مبدأ و مقصد بارگیری وجود دارد این نوار نقاله‌ها می‌توانند دارای قابلیت تغیر میزان شیب و ارتفاع را نیز داشته باشند.

اگر میزان شیب بیش از 18 درجه باشد و یا نیاز به انتقال سریع مواد وجود داشته باشد برای جلوگیری از برگشت مواد (به دلیل جاذبه زمین و اینرسی اولیه) معمولاً از تسمه‌های وی شکل استفاده می‌شود. منظور از تسمه‌های V شکل این است که زائده‌هایی به شکل حرف V و یا U که به آن آج یا پیاله نیز گفته می‌شود بر روی تسمه تعبیه‌شده‌اند و باعث گیرکردن و مانع برگشت مواد می‌شوند.

برای حمل و بارگیری مواد فله نه‌تنها تسمه نوار نقاله خاص است حتی رولیک نیز به شکل زاویه‌دار خواهد بود در حالیکه برای انتقال کالای بسته‌بندی‌شده از تسمه‌نقاله‌های تخت استفاده می‌شود.

حتی در بندرها و معادن، برای حمل بار در کشتی، قطار و نظایر آن از نوار نقاله تلسکوپی یا کامل‌تر بگوییم Telescopic Stacker Belt Conveyor استفاده می‌شود که باعث کاهش هزینه‌ها افزایش سرعت بارگیری می‌گردد. شاید بپرسید چرا به آن‌ها تلسکوپی میگویند؟ این نوار نقاله‌ها دارای عدسی و لنز نیستند! آن‌ها مانند تلسکوپ بازوهای کوتاه و بلند شونده دارند یعنی مکانیسمی برای جلو و عقب رفتن دارند و طول آن‌ها قابل‌افزایش و کاهش است.

 

انواع نوار نقاله

بلت کانوایرها بر اساس کاربردها و ساختارهای خود دارای انواع مختلفی هستند. به‌عنوان‌مثال:

 • نوار نقاله با تسمه لاستیکی
 • نوار نقاله پیاله‌ای یا کاسه ایی
 • نوار نقاله بازویی
 • نوار نقاله اسلت
 • نوار نقاله زنجیری
 • نوار نقاله غلطکی
 • نوار نقاله آکاردئونی
 • نوار نقاله بالابر عمودی (الواتور)
 • نوار نقاله مارپیچ (اسکرو)

هرکدام از نوار نقاله‌های فوق کاربرد و مشخصات خاصی دارند که در مقالات دیگری به آن‌ها می‌پردازیم.

 

 

خرید نوار نقاله

عباراتی همچون خرید نوار نقاله، قیمت نوار نقاله، استعلام نوار نقاله و نظایر آن همیشه پر جستجو بوده‌اند و در روز صدها مشتری به دنبال بهترین قیمت نوار نقاله و خرید آن هستند.

قبل از خرید نوار نقاله و حتی قبل از استعلام قیمت کانوایرها؛ بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

 • نوع نوار نقاله موردنیاز
 • میزان مقاوم بودن تسمه‌نقاله در برابر حرارت، خوردگی، …
 • جنس نوار نقاله
 • ابعاد و عرض نوار نقاله
 • قیمت نوار نقاله بارگیری

زیرا قیمت نوار نقاله بر اساس نوع و کار آیی آن متفاوت است و علاوه بر تفاوت کمیت؛ ازنظر کیفیت نیز با یکدیگر فرق دارند و قیمت یکسانی برای نوار نقاله وجود ندارد. اینجا مهم‌ترین نکته برای خرید نوار نقاله و کانوایر مطرح می‌شود:

انواع نوار نقاله را از شرکتی بخرید که سابقه؛ دانش و رضایتمندی مشتریان را داشته باشد.
مفتخر هستیم که مجموعه سدید ماشین افلاک با بیش از سه دهه سابقه ارزشمند، داشتن دانش فنی و به‌روز در طراحی و مهندسی و پیاده‌سازی انواع خطوط انتقال مواد و متریال هندلینگ، توانسته رضایت مشتریان زیادی را در داخل و خارج از کشور کسب کند و همچنین علاوه بر اخذ استانداردهای مختلف جوایز متعددی را نیز در این خصوص به دست آورد (بررسی و مشاهده).

همچنین برای استعلام فوری و آنلاین قیمت نوار نقاله می‌توانید فرم محاسبه قیمت نوار نقاله را پر کنید و مشخصات موردنیاز خود را وارد کنید تا محاسبه قیمت درخواستی انجام شود. (محاسبه آنلاین)

 

آیا رولیک نوار نقاله همان غلتک (غلطک) است؟

یکی از نکات جالب‌توجه در ساختار نوار نقاله یا کانوایر؛ رولیک است. رولیک که به انگلیسی Idler نامیده می‌شود و گاهی هم Roller که چندان صحیح نیست؛ بخشی مهم از نوار نقاله است.

رولیک اجزای استوانه‌ای شکلی است که هرز گرد است. یعنی دور خودش می‌چرخد. یکی از اصلی‌ترین قطعات نوار نقاله است زیرا به دو شکل مورداستفاده قرار می‌گیرد:

 • رولیک ها در کنار هم باعث انتقال و جابجایی اقلام یا مواد بر روی کانوایر می‌شوند.
 • رولیک ها به‌وسیله یک‌لایه پلاستیکی، فلزی یا نظایر آن پوشانده می‌شوند و درواقع لایه مذکور روی آن‌ها سر می‌خورد و به حرکت درمی‌آید.

ما در مقاله‌های دیگری به تعاریف و انواع و مشخصات انواع رولیک پرداخته‌ایم و در اینجا قصد توضیح بیشتری نداریم. اما نکته مهمی که قابل‌یادآوری است این است که به‌اشتباه گاهی رولیک را غلطک یا غلتک می‌نامند. غلتک یا پولی (Pulley) که خود دارای دو نوع محرک و متحرک است در ابتدا و انتهای نوار نقاله قرار می‌گیرد و باعث حرکت تسمه نوار نقاله می‌شود و البته گاهی به‌اشتباه به آن درام هم میگویند.

خوب در این مقاله گروه تحریریه سدید ماشین افلاک تلاش کرد نکات و موارد مهمی را درباره نوار نقاله یا بلت کانوایر تقدیم کند که بسیار بیشتر از 20 مورد بود! امیدواریم مورد تأیید و استفاده شما علاقه‌مندان قرار بگیرد.

لطفاً نظرات و پیشنهاد‌ها و حتی انتقادات ارزشمند خود را در زیر همین مطالب درج کنید تا راهنمای ما برای رسیدن به بهترین‌ها باشد. زیرا شما لایق بهترین خدمات و باکیفیت‌ترین محصول هستید.

Leave a comment

5 × دو =

تماس سریع