Skip links

0 تا 100 نوع تسمه صنعتی + کاربرد تسمه چیست؟

تسمه یکی از پرکاربردترین قطعات و یکی از اصلی‌ترین قطعات ماشین آلات، دستگاه‌های صنعتی و کارخانجات می‌باشد. این محصول کاربردی به دلیل انعطاف پذیری و چکش خواری بالا در ابعاد و اندازه‌های مختلف طراحی و تولید شده است. بدین منظور با توجه به موقعیت مکانی، نحوه و میزان مصرف، انواع تسمه با مواد مختلفی را تولید می‌کنند.

از آنجایی که میزان کشش، سرعت دستگاه‌ها و همچنین گرمای غالب در محیط بسیار مهم است. آلیاژ تسمه‌ها باید به گونه‌ای باشد که بتواند در این شرایط استقامت لازم و کیفیت خوبی را داشته باشد. طراحی و ساخت انواع تسمه‌های صنعتی نیز از این قانون پیروی می‌کند. به طوری که قبل از تولید تمامی محاسبات و بررسی‌های لازم را انجام می‌دهند و پس از آن با تست تسمه‌های تولید شده از عملکرد و کیفیت خود مطمئن می‌شوند. از انواع تسمه‌هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان به تسمه نقاله، تسمه انتقال قدرت، تسمه V شکل، تسمه تایم و تسمه دنده اشاره کرد.

 

اهمیت استفاده از تسمه‌های صنعتی

با توجه به تعدد کارگاه‌ها و کارخانه‌های صنعتی و تولیدی و همچنین طراحی و ساخت ماشین آلات و دستگاه‌های مدرن با قدرت‌های مختلف، نیاز به تسمه‌های صنعتی بیش از پیش احساس می‌شود. به طوری که با توجه به مشخصات تسمه‌ها، محل و میزان استفاده، در اندازه‌های مختلف و با قطر مشخص ساخته می‌شوند.

قطر تسمه‌های تولیدی همیشه از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا اگر تسمه قطر استاندارد و مناسبی نداشته باشد ممکن است در حین چرخش از سر راه خارج شده و باعث از کار افتادن و آسیب دیدن دستگاه‌ها شود. علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، در صنایع بالابر برای حمل بار و قطعات نیز از تسمه‌های بوم استفاده می‌شود. این نوارهای برزنتی از پارچه پلاستیکی ساخته شده و یکی از انواع تسمه‌های صنعتی می‌باشد. به طور کلی مکانیسم تسمه‌های صنعتی به گونه‌ای است که پارگی یا از بین رفتن لایه‌های آنها باعث از کار افتادن سیستم در کاربردهای ماشینی مانند سیستم‌های انتقال نیرو می‌شود.

به عبارت دیگر می‌توان گفت تسمه‌های صنعتی یکی از ابزارهای مهم در سیستم‌های انتقال نیرو یا تنظیم کننده حرکت اجزای ماشین الکتریکی (تسمه تایم) می‌باشند. علاوه بر این، اکثر کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی از تسمه‌های صنعتی (تسمه نقاله) برای حمل اشیا و قطعات استفاده می‌کنند. البته به خاطر داشته باشید که تسمه نقاله از پلاستیک ساخته نشده است. بلکه از الیاف پلاستیکی به شکل برزنت و به هم بافته شده است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تسمه نقاله پیشنهاد می‌کنیم مقاله “طراحی و تولید نوار نقاله مخصوص کارخانه لاستیک سازی ،تسمه نقاله تایر سازی ” را مطالعه فرمایید.

 

عوامل مؤثر بر عمر و دوام تسمه‌ها

تعداد تسمه‌های مورد استفاده در یک سیستم:
هر چه تعداد تسمه‌های استفاده شده در یک سیستم کمتر باشد، عمر تسمه‌ها کمتر می‌شود. دلیل این امر را می‌توان کار و فرسودگی زیاد بین تسمه و قرقره دانست. در حالی که اگر تعداد تسمه‌ها بیشتر باشد، اگر یکی از تسمه‌ها پاره یا پاره شود، سیستم از کار نمی‌افتد. علاوه بر این، افزایش تسمه باعث افزایش کارایی و طول عمر سیستم می‌شود.

میزان کشش و کشش ایجاد شده در سیستم:
با توجه به ابعاد و اندازه و جنس انواع تسمه‌ها هر کدام از آنها برای مقدار خاصی از کشش و اصطکاک طراحی و تولید شده‌اند. بنابراین با انتخاب تسمه مناسب باید آسیب تسمه‌ها را به حداقل برسانید. به عنوان مثال تسمه‌های ضعیف با آلیاژهای معمولی را نمی‌توان در صنایعی مانند ذوب فولاد و آهن استفاده کرد. به دلیل گرمای بیش از حد در این مجموعه‌ها، تسمه در کمترین زمان ممکن آسیب دیده و باعث اختلال در عملکرد سیستم می‌شود.

انتخاب دقیق پولی:
محل اصلی و چرخش تسمه‌ها داخل پولی است. با توجه به اینکه قرقره باعث سهولت چرخش و همچنین قرارگیری منظم تسمه در سیستم می‌شود. با توجه به ضخامت و ارتفاع تسمه باید از قرقره‌های مناسب در مسیر حرکت آن استفاده کرد.

اتصالات مرتبط در سراسر سیستم:
اتصالات مربوط به سیستم و تسمه‌ها باید همیشه در طول مسیر بازدید، بررسی و روغن کاری شوند. به طوری که به راحتی می‌چرخد و کمترین فشار را به تسمه‌ها وارد می‌کند. البته به یاد داشته باشید که هنگام تمیزکاری و روغن کاری محلول روان کننده (روغن، واسکازین و …) روی تسمه‌ها نریزید. با این کار از شکستن تسمه و از کار افتادن ست جلوگیری می‌کنید.

نحوه ذخیره، بسته بندی و حتی حمل و نقل:
هنگام بسته بندی، حمل و نقل و انتقال تسمه‌ها باید دقت شود. تسمه‌ها مقاومت و کارایی خود را در برابر گرما و نور مستقیم خورشید، روغن و محلول‌های شیمیایی از دست می‌دهند. به همین دلیل هنگام جابجایی و بسته بندی تسمه‌ها مراقب باشید که در معرض نور خورشید و محلول‌های شیمیایی قرار نگیرید. گاهی پیش می‌آید که در حین نگهداری تسمه‌ها به دلیل رعایت نکردن اصول لازم، تسمه تغییر شکل داده و انعطاف قبلی را ندارد.

 

انواع تسمه‌های صنعتی

تسمه‌ها با توجه به میزان قدرت و فاصله بین دو محور موتور به شش نوع تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 • کمربند تخت: این کمربند برای مسافت‌های طولانی استفاده می‌شود.
 • تسمه گرد: این مدل برای انتقال نیرو در سیستم‌های کوچک با توان کم استفاده می‌شود.
 • تسمه V شکل یا ذوزنقه‌ای: تسمه‌های ذوزنقه‌ای برای انتقال نیرو در مسیرهای بزرگ استفاده می‌شوند و در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند.
 • تسمه شیاری با قرار دادن چند تسمه v شکل تشکیل می‌شود. تسمه‌های چند شیار برای انتقال نیرو در مجموعه‌های بسیار بزرگ استفاده می‌شود.
  در ساخت این تسمه با توجه به انواع تسمه از مدل‌های تخت و v شکل استفاده می‌شود. از این تسمه در ساخت لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی، میکسر و … استفاده می‌شود.
 • تسمه تایم یا دندانه دار: این تسمه دندانه دار است و بیشتر در موتور خودرو برای زمان بندی سوپاپ‌ها و سوخت و ساز موتور استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، وسیله ارتباطی بین میل لنگ و میل بادامک، تسمه تایم است.

برای افزایش طول عمر و سهولت کار تسمه‌های صنعتی، از قرقره، بلبرینگ و قرقره در مسیر حرکت آن استفاده می‌شود. این قطعات نصب شده در مسیر تسمه باید به طور مداوم و منظم روغن کاری و روغن کاری شوند. گاهی اوقات به دلیل حرکت نامنظم یا عدم چرخش صحیح یاتاقان‌ها، ممکن است تسمه از مسیر خود خارج شود یا از کار بیفتد. در صورت رعایت نکردن این اصول، جابجایی سیستم با مشکل مواجه می‌شود و یا در صورت چرخش با صدای زیادی همراه می‌شود.

 

کاربرد تسمه چیست؟

با توجه به ابعاد، اندازه و انواع تسمه‌های این محصول، در اکثر صنایع مانند کارخانجات کوچک و بزرگ (فولاد، ذوب آهن، پتروشیمی و سایر صنایع تبدیلی)، در تولید تجهیزات ورزشی مانند تردمیل، در فروشگاه‌ها، فرودگاه‌ها، در بیمارستان‌ها و … استفاده از تسمه‌های صنعتی در معادن زغال سنگ و استخراج سنگ به دلیل حساسیت موضوع و ایمنی پرسنل حاضر در معدن می‌باشد. یکی از رایج‌ترین کاربردهای تسمه‌های صنعتی را می‌توان در صنعت خودروسازی دانست. این محصول برای چرخاندن اجزای موتور وسایل نقلیه استفاده می‌شود.

 

مزایای تسمه‌های صنعتی

 • عدم وابستگی محوری به محورهای تراز شده
 • تسمه‌های صنعتی از ماشین آلات در برابر رطوبت و اضافه بار محافظت می‌کنند.
 • عایق مناسب برای هرگونه صدا و لرزش
 • از بین بردن ارتعاشات بار ضربه‌ای
 • دارای سرعت‌های قابل تنظیم و متغیر است.
 • امکان انتخاب سرعت برای انجام کارهای مختلف
 • بدون نیاز به روغن کاری
 • کارایی و کارایی بالا
 • مقاومت بسیار بالا در برابر ناهماهنگی
 • اگر فاصله بین شفت‌ها زیاد باشد، بسیار ارزان و مقرون به صرفه در نظر گرفته می‌شود.

 

در مورد انواع تسمه‌ها می‌توان ده ها مقاله نوشت اما با توجه به کاربردهای خاص آن در صنعت؛ بهتر است به طور موردی بررسی و مورد مطالعه قرار گیرد.

لذا چنانچه در مورد تسمه نوار نقاله سئوالی دارید؛ علاوه بر امکان مطالعه ده های مقاله که در سایت سدید ماشین افلاک وجود دارد؛ می‌توانید با کارشناسان شرکت تماس بگیرید تا بهترین اطلاعات را تقدیم شما کنند.

 

Leave a comment

شانزده + 10 =

تماس سریع