Skip links

0 تا 100 روش کار نوار نقاله + نکات مهم هنگام کار با نوار نقاله

شاید بسیاری از افراد با شنیدن نام نوار نقاله هیچ اطلاعی از این وسیله پرکاربرد و ضروری نداشته باشند، اما نوار نقاله تأثیر زیادی بر زندگی ما گذاشته است. شما روزانه نوار نقاله را می‌بینید و با آن سر و کار دارید، اما ممکن است با این دستگاه آشنایی نداشته باشید. ما با چند مثال ساده به شما کمک می‌کنیم تا با استفاده از این دستگاه در زندگی روزمره خود بیشتر آشنا شوید، فروشنده هنگام شمارش خریدهای شما از فروشگاه از شما می‌خواهد که اقلام خود را بر روی نوار نقاله قرار دهید. شما هنگام بالا رفتن از پله برقی خود را روی یک نوار نقاله قرار می‌دهید یا کیف‌ها و چمدان‌های خود را در فرودگاه روی نوار نقاله قرار می‌دهید.
این وسیله علاوه بر نقش مهمی که در زندگی شهری دارد یکی از مهم‌ترین وسایلی است که در صنعت نیز کاربردهای فراوانی دارد. امروزه فرآیند تولید و صنعت توسط ماشین‌های پرسرعت، کارآمد و با راندمان بالا انجام می‌شود، در فرآیند تولید از دستگاه‌های مکانیکی مانند سیستم‌های نقاله برای جابجایی مواد سنگین و بزرگ استفاده می‌شود. اکنون با نقش و اهمیت نوار نقاله در زندگی روزمره و همچنین صنعت آشنا شدید، اگر دوست دارید بدانید که نوار نقاله چگونه کار می‌کند؟ با ما همراه باشید. در این مقاله نحوه کار نوار نقاله و نکات مهم هنگام کار با این دستگاه را برای شما توضیح می‌دهیم.

روش کار نوار نقاله

صرف نظر از اینکه سیستم نوار نقاله دارای موتور باشد، در ساختار میز از قرقره، غلتک، چرخ و نوار (از جنس PVC یا لاستیک یا موارد دیگر) استفاده شده است. مهم‌ترین دلیل استفاده از نوار نقاله تقویت کار انسان برای جابجایی مواد است. نوار نقاله چگونه کار می‌کند؟ در زیر برای شما توضیح داده شده است.
نوار نقاله مانند یک نوار پهن است که در یک حلقه ثابت است. این حلقه به چندین درام متصل است که توسط موتورها کار می‌کنند. قسمت مدور دستگاه چیزی است که ما به عنوان نوار نقاله می‌شناسیم که عموماً از چندین لایه لاستیک بسیار مقاوم ساخته شده است. نوار نقاله انواع مختلفی دارد مانند نوار نقاله مقاوم در برابر حرارت که در صنایع سیمان و فولاد استفاده می‌شود، تسمه‌های فولادی، نوار نقاله ضد اسید، نوار نقاله ضد روغن، نوار نقاله ضد سایش و غیره.
یک طرح سه بعدی برای هر سیستم نوار نقاله قبل از تولید مورد نیاز است که واحد فنی مهندسی شرکت آن را تهیه می‌کند. پس از رفع ایرادات طراحی و تأیید آن توسط مهندسین، شروع به ساخت نوار نقاله در کارگاه می‌کنند. در مقاله بهترین نوع نوار نقاله به طور کامل در مورد این نوع دستگاه گفتگو کرده‌ایم.

اجزای اصلی نوار نقاله:

• غلتک یا رولیک نوار نقاله:
قسمت اصلی یک نوار نقاله، رولیک های نصب شده بر روی شاسی است. بر اساس طول و مقدار وزنی که نوار نقاله باید تحمل کند، غلتک‌هایی با قطر و اندازه‌های مختلف طراحی و تولید می‌شود.

• درام نوار نقاله:
یکی از مهمترین اجزای نوار نقاله است و نوار نقاله در ابتدا و انتهای نوار نقاله دور درام محدود می‌شود. اصولاً درام اولیه را درام محرک و درام انتهایی نوار نقاله را درام متحرک می‌نامند. درام متحرک به گیربکس و موتور الکتریکی متصل است و بر اساس اصول و استانداردهای بسیار خاصی طراحی و تولید می‌شود. معمولاً جنس بدنه درام از فولاد است. روی سر شفت یک پین (خار) وجود دارد که با بلبرینگ به بدنه دستگاه متصل می‌شود. انتخاب درام یکی از مهمترین مواردی است که باعث افزایش طول عمر و همچنین کاهش استهلاک نوار نقاله می‌شود. درام‌ها انواع مختلفی دارند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: درام فلزی ساده، درام با روکش لاستیکی (لاستیکی) و همچنین درام میلگرد یا به اصطلاح درام توری. پرکاربردترین نوع غلتک در نوار نقاله، درام لاستیکی پوشانده شده است.

• الکتروگیربکس نوار نقاله:
یکی دیگر از اجزای مهم و شاید مهمترین جزء هر سیستم نوار نقاله الکتروگیربکس آن باشد، این قسمت در سیستم با اتصال به برق نیروی محرکه لازم را به درام محرکه منتقل می‌کند. در نتیجه با انتقال نیرو از گیربکس برقی به درام نوار نقاله شروع به حرکت و کار می‌کند. گیربکس‌های برقی با توجه به ابعاد نوار نقاله یعنی طول و عرض آن و همچنین حداکثر باری که می‌توان روی آن وارد کرد انتخاب می‌شوند و معمولاً با یکی از دو روش کوپلینگ مستقیم گیربکس برقی را به درام متصل می‌کنند.
روش کار نوار نقاله انتقال مکانیکی مواد از یک نقطه به نقطه دیگر است. نحوه انجام کار را در مقاله طراحی و ساخت نوار نقاله بارگیری و تخلیه توضیح داده‌ایم.

نکات ایمنی کار با نوار نقاله:

کار با نوار نقاله مانند سایر ماشین آلات صنعتی ممکن است باعث بروز حوادث و صدمات جبران ناپذیری شود که با رعایت نکات ایمنی می‌توان این آسیب‌ها را کاهش داد.
• استفاده از کلاه ایمنی هنگام کار با نوار نقاله ضروری و مهم است
• هنگام استفاده از نوار نقاله از پوشیدن لباس گشاد خودداری کنید زیرا ممکن است در دستگاه گیر کند و خطرات زیادی را به همراه داشته باشد.
• از راه رفتن روی نوار نقاله به شدت اجتناب کنید.
• از دست زدن به نوار نقاله در حین کار خودداری کنید.
• اگر موهای بلندی دارید، آن را ببندید و زیر کلاه جمع کنید.
• …

اکنون که با روش کار نوار نقاله و همچنین اجزای آن آشنا شدید، انتخاب یک شرکت مناسب برای خرید بهترین نوع نوار نقاله و ارائه خدمات نوار نقاله مناسب کار بسیار دشواری است. اما جای نگرانی نیست زیرا مجموعه سدید ماشین افلاک با بیش از 3 دهه فعالیت و برخورداری از دانش و تجربه فنی، برای هرگونه مشاوره، طراحی، ساخت و پیاده سازی انواع خطوط انتقال داده و نوار نقاله در خدمت شما عزیزان می‌باشد.
برای اطلاعات بیشتر لطفاً با مشاورین و کارشناسان شرکت تماس بگیرید:

تلفن مستقیم: ۰۹۱۲۸۹۰۵۳۰۹ – ۰۹۱۲۴۷۷۵۷۶۳
دفتر مرکزی (۱۰ خط): ۰۲۱۶۶۸۳۶۰۷۸
تیم فروش: ۰۲۱۶۶۸۳۹۸۵۱

Leave a comment

6 + 18 =

تماس سریع